in-stinkt-in-tuition

Mūžīgais dzinējs.

Instinkts ir tas, kas dzen pa apli. Intuīcija – pa spirāli. Instinkts liek mums atkārtot. Intuīcija riskēt. Instinkts mums ļauj būt drošībā. Intuīcija – kāpt ārpus komforta zonas. Instinkts liek mums atkārtot esošās kļūdas. Intuīcija – radīt jaunas kļūdas. Instinkts liek mums palikt. Intuīcija – doties uz priekšu. Instinkts liek mums izsmaržot. Intuīcija – taustīties.

Vērojot savu apkārtni un sevi – ābeļdārzu, ģimeni, radiniekus, komentārus, uzskatus, reakcijas, noliegumus, darbības, rīcības, motivātorus, novitātes – ļoti vienkāršās lietās un dzīves notikumos var atrast pamatīgas alas un aizas, kurās ir interpretējama informācijas bagātība. Pirms kāda laika, ciemojoties pie vecāsmātes ievēroju, ka vecā mamma kaut ko domājot un pie reizes runājot kasa galvu ar identisku ķermeņa valodu, kā mans tētis un es. Vecāki atkārto bērnus instinktīvi.

Ja reiz viņiem ir izdevies tik ilgi nodzīvot, uzziedēt un radīt augļus, kuri ir izdīguši – skaidrs, ka visdrošāk ir viņus atkārtot, jo viņi zin, kā vidē izdzīvot.

 

Ieraugot specifisku ķermeņa valodas atkārtojumu savā meitā – pozu, kad kaut ko novēroju, pārdomāju – salieku rokas aiz muguras, vienu taisnu otru saliektu ieķērušos elkonī un nedaudz gurnos ieliekušos – es redzēju sevi, tēti un vecmammu. Visiem mums piemīt identiska ķermeņu poza, kādā situācijā. Mani kopē meita tieši tā paša iemesla dēļ – kāpēc es kopēju tēti un tētis vecmammu. Tas ir instinkts. Tas liek atkārtot, lai būtu drošībā.

Instinkts atbild par mūžību. Intuīcija par dzīšanu. Cilindri sistemātiski griežas uz augšu un leju, bet uz priekšu nekust. Gāzes pedālis sistemātiski negriežas, bet sistēmu dzen uz priekšu. Kopā tie veido mūžīgo dzinēju.

Instinkts mūs vada visu mūžu un turpinām atkārtoties arī, kad pieaugam. Instinkts ir tas, kas mums liek uzbrukt kādām apdraudējumam gan uzskatu, gan fiziskā ķermeņa aizstāvēšanai. Nereti viens no instinkta apdraudējumiem ir intuīcija. Intuīcija bīda mūs riskēt, kas apdraud drošību. Intuīcija mums liek meklēt jaunus izaicinājumus, liek meklēt inovācijas, liek kāpt no komforta zonas, kaut ko apvienot un veidot ko jaunu – priekš sevis, priekš ģimenes, priekš tautas vai pasaules. Tieši tas ir tas, kas, liek mums aizstāvēties un cepties internetā vai vidē par kādu tēmu kvēli aizstāvot savus uzskatus, kas veido mūsu dzīvi un ikdienu. Tas lika metālistiem sisties ar reperiem. Instinkts liek ņirgāties par popmūziķiem, regejistiem, pankiem un undergraundistiem, kas apdraud viens otra stila pastāvēšanu. Lai pastāvētu ir vajadzīga auditorija, kas to patērē un kultivē un turpina. Aizstāvēšanās ir tikai loģiska darbība. To darījuši mūsu priekšteči, tai skaitā arī dzīvnieki un tai skaitā arī augi. Apdraudējuma gadījumā aizstāvās ar tiem ieročiem – kādu Daba mums radījusi. Viens labs veids kā to darīt cilvēkam – noliegt, uzbrukt, apvainot, radīt par viņiem nelāgus priekšstatus, citēt klasiku un to interpretēt, vēršot pret otriem. Kā ateisms, tā teoisms kvēli aizstāvot savu pārliecību par to kā veidojies viss dara to instinktu vadīti. Instinkts ir tas, kas nosaka – kura literatūra vai informācija ir droša un kura ne, balstot to uz vidi un tās atkārtojumiem, kurā esam dzīvojuši. Tas ir līdzīgi kā no DOS tika pāriets uz Windows 95, no 95 uz priekšu, kas vienlaicīgi ir lieliski, bet tai pat laikā vecajiem programmētājiem, kas nespēja tik strauji pielāgoties mainīgajai programmēšanas valodai un videi – mazinājās konkurētspēja un attiecīgi – mazinājās drošība izdzīvot. Līdzīgā situācijā nonāca mans tētis, kas bija lielisks programmētājs DOS vidē, bet mainoties tendencēm un lietojot jaunas OS ar jaunām valodām, nespējot pielāgoties – tika atlaists. Arī es strādājot par maketētāju un grafisko dizaineri – nespēju tik ātri pielāgoties mūsdienu tendencēm, redzot, ka kolēģi ir spējīgāki un mana konkurētspēja mazinās un tiek apdraudēta, sāku iesīkstēt, kas noteikti bija viens no iemesliem radikāli izmainīt savu dzīvesveidu aizejot no darba un intuitīvi pārceļoties uz laukiem. Izkāpu no apļa un pamatīgi sāku riskēt. Izgāju no komforta zonas, lai radītu jaunas kļūdas.

Instinkts apgriezīs kārtējo reizi planētu ap sauli, taču intuitīvi to sauksim par jauno gadu, cerībā, ka tas mainīsies. Lai stabili jums mainās uz augšu jaunais gads!

P.S. Cik vecs tas jaunais būs, atkarīgs no ticības, kultūras, uzskatiem un pārliecības ;)

  

2 komentāri par “Mūžīgais dzinējs.

  1. Kārli! Kopš Universs(a) pirmsākumiem Tava rakstītprasme pilnīgi noteikti ir “aizgājusi pa augšupejošu spirāli”. Prieks lasīt un domāt līdzi! Paldies!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *